Autor:
mkolera
Współautorzy:
  • macwoj

Jędrzejów - miasto w południowej Polsce, w województwie świętokrzyskim siedziba władz powiatu jędrzejowskiego, i gminy Jędrzejów. Położone w odległości 38 kilometrów od Kielc, nad dwoma niewielkimi rzekami - Jasionką i Brzeźnicą.

Historia Jędrzejowa

Historia miasta sięga VII wieku. Wtedy na terenie dzisiejszego Jędrzejowa istniała osada pod nazwą Brzeźnica. Według niektórych badaczy, początki osadnictwa można datować na czasy cesarstwa rzymskiego, czego dowodzą monety z tamtego okresu znajdowane na stanowiskach archeologicznych wokół miasta. Przez Jędrzejów mogła wtedy przebiegać jedna z nitek bursztynowego szlaku z północnych Włoch do wybrzeży Morza Bałtyckiego.

W 1166 po raz pierwszy w dokumentach pojawia się nazwa Andreovia. Prawa miejskie Jędrzejów otrzymał w 1271. W 1439 roku opat Nieustęp nadał miastu prawo do ratusza, sukiennic i wagi miejskiej, co wpłynęło na jego szybki rozwój. W latach 1470 - 1480 wybudowano kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny (obecnie nosi nazwę kościoła Świętej Trójcy). W późniejszym czasie Jędrzejów stał się lokalnym ośrodkiem życia politycznego. W 1576 miał tutaj miejsce zjazd szlachty, która opowiedziała się za elekcją Stefana Batorego na króla Polski, a w 1607 roku w mieście stacjonowali rokoszanie pod wodzą Mikołaja Zebrzydowskiego.

W czasie insurekcji kościuszkowskiej w mieście przez pewien czas przebywał Tadeusz Kościuszko, który wraz ze swoim wojskiem przygotowywał się do bitwy pod Denisowem. W 1795, na mocy trzeciego traktatu rozbiorowego, Jędrzejów trafił pod administrację austriacką. W czasach wojen napoleońskich wszedł w skład Księstwa Warszawskiego, po kongresie wiedeńskim miasto, aż do wybuchu I wojny światowej pozostawało w granicach zaboru rosyjskiego

9 sierpnia 1914 roku do Jędrzejowa przybyła Marsz I Kompanii KadrowejI Kompania Kadrowa. W 1915 roku w mieście przez krótki czas przebywał Józef Piłsudski, który gościł w domu Przypkowskich. Po odzyskaniu niepodległości nastąpiło przywrócenie miejscowości praw miejskich, a pierwszym starostą został Władysław Wielowiejski.

W trakcie drugiej wojny światowej w Jędrzejowie powstał getto, z którego kilkudziesięciu Żydów wywieziono do Oświęcimia. 31 maja 1943 roku w mieście miał miejsce zamach na gestapowca Helmuta Knappa, dokonany przez żołnierzy jędrzejowskiego obwodu Armii Krajowej. 14 stycznia 1943 roku miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną.

W latach 1945 - 1997 miasto wchodziło w skład województwa kieleckiego. Po reformie administracyjnej należy do województwa świętokrzyskiego i jest siedzibą powiatu jędrzejowskiego.

Gospodarka

Największymi firmami powiatu jędrzejowskiego są:

Elmar sp. z.o.o - założona w 1975 roku przez Mariana Giltę. Zajmuje się spedycją i transportem międzynarodowym. Drugą gałęzią działalności przedsiębiorstwa jest handel wyrobami alkoholowymi.

Quickpack Polska - zajmuje się produkcją opakowań aluminiowych i papierów śniadaniowych. worków na śmieci oraz reklamówek. Firma konfekcjonuje także ścierki i mopy a także pumeksy i uszczelki.

Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego KARTEL S.A. - działa w branży budowlanej. Oferuje kompleksowe usługi, od nadzoru inżynieryjnego nad inwestycjami aż po roboty wykończeniowe. Istnieje od 1990 roku.

LECH-POL Spółka Jawna - produkuje wyroby pościelowe. Poza tym jest znanym na świecie eksporterem pierza i puchu. Powstała w 1989 roku.

Turystyka

Na ziemi jędrzejowskiej znajduje się wiele wartych zwiedzenia zabytków. Najważniejszym obiektami tego typu w Jędrzejowie są:

Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie - zawiera bogatą kolekcję zegarów, zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.

Archiopactwo cystersów w Jędrzejowie - klasztor z 1140 roku. Po kasacie w XIX wieku, przekształcony w szpital wojenny, później w seminarium nauczycielskie.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (18 głosów)