DrukujDrukuj

Kościół św. Szczepana w Mnichowie

Autor:
mkolera
Współautorzy:
  • MissTake

Mnichów to wieś w powiecie jędrzejowskim na trasie Kraków - Warszawa. Znajdujący się tu kościół Świętego Szczepana to jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej sztuki sakralnej w Polsce. Wzniesiony został prawdopodobnie w latach 1765-1770. Jest to jedyny ocalały w Europie kościół drewniany z rokokowym wystrojem. Za fundatora kościoła uważa się księdza Macieja Łubieńskiego, który był w tamtych czasach właścicielem dóbr ziemskich w Mnichowie.

Kościół zbudowano z drewna modrzewiowego, rokokowy ołtarz główny także wykonany jest z modrzewia. W ołtarzu tym znajduje się słynący z łask obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowany prawdopodobnie w XVII wieku na wzór Madonny z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. W dobrym stanie zachowała się do dzisiaj XVIII-wieczna zasuwa ołtarzowa, na której górnej części przedstawiona jest Święta Trójca, na dolnej zaś męczennicy: Maciej oraz patron kościoła święty Szczepan.

W mnichowskim kościele arcydziełem jest również chór podparty kolumnami ze stylizowanymi głowicami korynckimi i organami zdobionymi rokokowym ornamentem, misternie rzeźbiona ambona i konfesjonały. Ambona, chrzcielnica, konfesjonał oraz zdobiące barokowy chór figury wykonane są z drewna lipowego.
Przy kościele stoi drewniana ośmiokątna dzwonnica z wieżyczką z 1758 roku, na której znajduje się krzyż. Znajdują się w niej dwa dzwony, które w czasie II wojny światowej były ukryte przed Niemcami.

Źródło: Echo Dnia, dodatek "Świętokrzyskie, jakie cudne".

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)