DrukujDrukuj

Opatów (województwo świętokrzyskie)

Autor:
mkolera
Opatów

Opatów - miasto w południowej Polsce w województwie świętokrzyskim w powiecie opatowskim. Siedziba powiatu i miejsko - wiejskiej gminy Opatów. 2q1un2t.jpg

Opatów leży na Wyżynie Sandomierskiej, nieopodal Pasma Jeleniowskiego. Przez Opatów przepływa rzeka Opatówka. Miasto położone jest na skrzyżowaniu drogi nr 9 (Radom - Barwinek) i nr 74 (Hrubieszów - Piotrków Trybunalski). W Opatowie bierze swój początek droga wojewódzka nr 757, wiodąca do Stopnicy.

Historia

Opatów pojawia się w dokumentach historycznych już w 1189 roku, wymieniany jako miasto książęce. W 1237 roku przeszedł na własność biskupów lubuskich. W 1502 roku podczas najazdu tatarskiego miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. W 1514 roku Opatów nabył kanclerz koronny Krzysztof Szydłowiecki. Za jego życia miasto otoczono murem obronnym z czterema bramami, wybudowano także ratusz. Od XV wieku aż do 1795 roku Opatów był miejscem obrad sejmiku Ziemi Sandomierskiej.

W okresie porozbiorowym miasto znalazło się pod administracją rosyjską. Mieszkańcy Opatowa brali czynny udział w powstaniu listopadowym. W czasie powstania styczniowego w rejonie miasta walczyła Dywizja Krakowska pod dowództwem Ludwika "Topora Zwierzdowskiego. Po klęsce powstania Opatów przeżywa okres stopniowego upadku. Do tego stanu rzeczy przyczynił się również dynamiczny rozwój Ostrowca Świętokrzyskiego, który w okresie międzywojennym wszedł w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Podczas drugiej wojny światowej, w wyniku zbrodniczej działalności okupanta, Opatów stracił blisko połowę ludności. W rejonie miasta działały liczne organizacje podziemne, w tym słynny oddział partyzancki "Jędrusie" Władysława Jana Jasińskiego. Miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną 14 stycznia 1945 roku.

Zabytki

Najważniejszymi zabytkami Opatowa są Kolegiata pod wezwaniem św. Marcina, Brama Warszawska, Klasztor Bernardynów, Ratusz Miejski oraz podziemna trasa turystyczna. W okolicy miasta, we wsi Tudorów znajdują się również pozostałości zamku w Tudorowskich

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (6 głosów)