DrukujDrukuj

Parafia Baćkowice

Autor:
mar123
Współautorzy:
  • skibam

Wieś Baćkowice powstała w XV wieku jako wieś kościelna. Wg Jana Długosza który wspomina ją w Księdze uposażeń diecezji krakowskiej z lat 1470-1480 wieś ta nazywała się Bączkowicze i należała od około 1138 roku do 1819 roku do biskupów włocławskich. Jak wspomina Długosz już w tym czasie Bączkowice były rozległą wsią i siedzibą parafii w której był drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św.Mikołaja. W/g księdza Kumora który badał dzieje diecezji krakowskiej parafia w Baćkowicach powstała przed rokiem 1470.

Następna wzmianka o Baczkowyczach pochodzi z roku 1529 z „Księgi uposażeń diecezji krakowskiej z roku 1529”

Z kronik wynika, że parafia Baćkowice powstała z części parafii Łagowskiej, którymi zarządzał jeden pleban mając swoją siedzibę w Baćkowicach, inne zapisy wskazują, że w Baćkowicach znajdował się kościół filialny z Łagowa.

Ks. Jan Wiśniewski cytuje Jana Długosza „Proboszcz łagowski choć miał w Łagowie siedem domów mieszkał jednak w Baćkowicach, wyręczając się w pracy parafialnej wikariuszami”.

Należy jednak przyjąć na podstawie zapisów historycznych jak również bliższym nam zapisom kś Jana Wiśniewskiego tezę kś Kumora, że parafia powstała przed rokiem 1470.

Jak podaje ks. Jan Wiśniewski „Dawny inwentarz kościelny powiada, że kościół w Baćkowicach drewniany o sześciu oknach oprawnych w ołów, został wystawiony w r 1599; w środku kościoła na poprzecznej belce wspierał się krzyż – godło zbawienia. Dawny, zrębem czasu zniszczony kościół rozebrano, a na jego miejsce w latach 1866-1868 za bytności w tej parafii ks. Marcelego Krzemińskiego, postawiono z kamienia kościół nowy nazewnątrz nieoszabrowany, którego gzymsy i kanty zostały wykonane z cegły”

W roku 1901 proboszczem Baćkowic zostaje ks. ST. Chałtas który spostrzegł że dotychczasowy kościół jest za szczupły i nie może pomieścić wszystkich parafian. W tym ze roku przygotował plany rozbudowy i modernizacji kościoła a w roku następnym przystąpił do jego restauracji.

W wyniku przebudowy kościół został wydłużony o 17 łokci, wzniesiono nową sygnaturkę, dach został pokryty dachówką wileńską, zamontowano nowe okna, posadzkę. Kościół odmalowano. W rogu cmentarza kościelnego wystawiono piękną kostnicę.

Wielki ołtarz w stylu gotyckim został kupiony przez ks. M. Karwasińskiego w 1892 roku w Sulisławicach za 300 rubli rosyjskich. Posiada statuę z XV wieku w stylu gotyckim wykonaną z drzewa lipowego przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus na ręku, obok ołtarza stoją aniołowie. Po lewej stronie kościoła postępując od wielkich drzwi znajduje się piękny zabytkowy krucyfiks, ambona wykonana w drewnie a w kapliczce ołtarz w stylu jońskim z figurą św.

Mikołaja patrona naszej parafii. Z prawej strony od wielkich drzwi gotycki ołtarz Serca Jezusowego zainstalowany przez ks. Chałtasa podczas restauracji kościoła w roku 1902,” ufundowany przez parafian będących na zarobku w Ameryce „ za nim zabytkowa marmurowa chrzcielnica, dalej kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowaną przez parafian w dniu 5 maja 1957 w rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego –w górnej części w medalionie św. Alojzy. Pierwotnie kaplica ta była poświęcona Matce Boskiej Różańcowej i był w niej umieszczony obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Różańcowej namalowanym przez art. Malarza Pana Łukaszewskiego z Krakowa.

Za kapliczką w prezbiterium na płycie zdobnej herbami Nieczuja i Jastrzębiec płyta nagrobna z 1614 roku. Zakrystia znajduje się za ołtarzem głównym w zakrystii zabytkowy dębowy kredens z komodą. W ścianie 150 letni lawaterz (umywalnia).Za kaplicą w prezbiterium na płycie zdobnej herbami Nieczuja i Jastrzębiec płyta nagrobna z 1614 roku. Zakrystia znajduje się za ołtarzem głównym w zakrystii zabytkowy dębowy kredens z komodą. W ścianie 150 letni lawaterz (umywalnia) .

Cmentarz kościelny ogrodzony jest murem z żelaznymi lanymi sztachetkami przez ks. Michała Karwacińskiego w latach 1891 – 1983.

W XV wieku do parafii Baćkowice należały wsie: Olszownica (Olsenicza), Żerniki (Zirniki), Baranówek (Baranów), Wszachów (Wszechmów) i Nieskurzów (Niewskurzów).

Na wieży kościelnej są zamontowane dwa dzwony; na dużym napis „Przelany za ks. Budziszewskiego 1875 imię ma Jan” na mniejszym „Jezus Nazarenus Re Judeorum”.

Jako ciekawostkę należy podać, że parafia Baćkowice w latach gdy należała do biskupów włocławskich była ich ulubionym miejscem wypoczynku letniego.

Diecezją włocławską zarządzali w tym czasie tak wielcy i zasłużeni dla kościoła i Polski jak np. Jan Szafraniec – kanclerz wielki koronny i rektor Akademii Świętokrzyskiej oraz późniejsi prymasi Polski: Władysław Oporowski, Jakób z Sienna (podarował wieś Nieskurzów oo Paulinom z Wielkiego Młyna w diecezji Gnieźnieńskiej) i Zbigniew Oleśnicki .Możemy domyślać się , że byli oni gośćmi tej urokliwej, położonej w Górach Świętokrzyskich parafii.

(informacje z http://backowice.wikidot.com/historia)
'

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (2 głosy)